Няколко прости, но важни правила при инцидент в планината

Важно е при злополука в планината да не изпадаме в паника.

 

Извън тематичните произведения, свързани с екипа и гостите на DetskiLageri.com, днес решихме да Ви запознаем накратко с няколко прости, но важни правила при инцидент в планината. Защото всички обичаме свежия въздух. Тази тема може да бъде от полза на всеки един от нас, който пътешества из високите планински върхове сам или със своите малчугани или приятели. Основното правило при инцидент в гората е да запазим самообладание, независимо, че сме уплашени и да позвъним на Спешен телефон 112.

 

Да запомним: личната безопасност е преди тази, на всички останали.

 

Трябва да сме наясно със задължителните елементи, които да носим със себе си, тръгвайки на планински поход. Ето какво да сложим в раницата си, преди потеглянето ни към планината: Независимо дали сред хората, които са с нас, присъстват професионални планинари, или не, е задължително в себе си да имаме ръкавици, малко одеяло, марли или памук, бинт, листове и химикал, пинсета, триъгълна кърпа, найлонови пликчета, ножица или ножче. Добре е всеки от участниците в планинското приключение сам да проверява периодично приблизителната си телесна температура.

 

При хората температурата е в границите между 36 и 37 градуса.

 

Пулсът трябва да е между 60 и 100 удара в минута. Вдишванията, при нормални условия, не трябва да наброяват повече от 20 за минута. В случай на злополука е добре да следим симптоми на кръвоизлив. Такъв е по-бледата кожа на пострадалия. Симптом е и учестеният пулс първоначално, който постепенно отслабва драстично. В такъв момент човекът трябва да бъде поставен в легнало положение с вдигнати по-високо от нивото на главата крайници. Необходимо е да бъде покрит, за да се запази телесната му температура.

 

Какво се прави при алергичен шок, предизвикан от ухапване от насекомо?

 

Поставя се студен компрес около гърлото. Ако ни ухапе змия е категорично грешно да се опитваме да изсмукваме отровата от нараненото място. При такъв случай отново се налага студен компрес и незабавно звъним на Спешен телефон 112. Не е препоръчително да се прави кръвоспираща превръзка. Вследствие на стягането е възможно да се образува тромб. Той представлява съсирек от кръв, който при отпускане на превързаното място може да тръгне с кръвоносния поток.

 

Опасно е тромбът да не достигне до някой от вътрешните органи.

 

Това може да предизвика фатален край за пострадалия. Какви са симптомите при счупване в основата на черепа? Появяват се тъмни кръгове около очите, подуване около нараняването, кръвотечение от носа, ушите или очите. В такива случаи пострадалият не трябва да бъде преместван. Ако някой от спътниците ни изпадне в безсъзнание, първо проверяваме дишането. После внимателно го обръщаме настрани, прихващайки едновременно тазът и рамото.

 

При случай на „гълтане на езика“ е необходимо главата да бъде придърпана нагоре.

 

Така се освобождава място за проникване на кислород и се осигурява дишане. Ако в тялото ни се забие чужд предмет, не е подходящо той да се изважда. Само го фиксираме с тампони от двата му края. В случай на счупване или изкълчване на крайник се прави шина от здрави клони. Върху нараняването се поставя студен компрес и се обездвижват ставите над и под мястото на счупването.

Няколко прости, но важни правила при инцидент в планината (2)
Няколко прости, но важни правила при инцидент в планината (4)
Няколко прости, но важни правила при инцидент в планината (3)

“ГЕЦ 2 ГРУП” ЕООД

бул. България 84, офис 7

4230 Асеновград

+359 896 742 444

Направете запитване, свържете се с нас :